Rolety kontra żaluzje – co wybrać?
- Szczegóły
Rolety i żaluzje należą do najczęściej wybieranych osłon okiennych. Ze względu na coraz nowe modele, które wyróżniają się odświeżoną estetyką i lepszą funkcjonalnością, często trudno jest dokonać szybkiego i logicznego wyboru. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć wam te produkty wraz z uwzględnieniem ich zalet i wad.
Wewnętrzne czy zewnętrzne?
Zarówno rolety, jak i żaluzje występują w obu tych wersjach. Modele zewnętrzne wykonane są z materiałów odpornych na działanie wody, słońca i niskich temperatur. Dlatego też są dużo droższe niż modele do wnętrz. Wybór rolet lub żaluzji zewnętrznych najczęściej jest podyktowany zwiększeniem prywatności przed okiem wścibskich oraz ewentualnie dodatkowymi zabezpieczeniami antywłamaniowymi. Można nimi sterować manualnie lub za pomocą pilota. Ze względu na wygodę poleca się sterowanie elektryczne. Dostępne są systemy, które samodzielnie podnoszą osłony o wybranych porach, co stwarza wrażenie, że zawsze ktoś jest w domu.
Ograniczanie dostępu światła
Głównym zadaniem osłon okiennych jest zmniejszanie natężenia światła słonecznego. Cechą charakterystyczną żaluzji jest obracanie lameli w taki sposób, by promienie dostawały się w ograniczonej ilości. Można je również całościowo podnieść, aby światło docierało przez pełną powierzchnię okna. W przypadku rolet jest więcej możliwości, lecz są one zależne od modelu. Tradycyjne rolety pełne światło wpuszczają tylko do wysokości, na jakiej są rozwinięte. W przypadku całkowitego zasłonięcia natężenie promieni jest zależne od użytego materiału. Są także rolety typu dzień noc. Materiał ma wtedy transparentne paski, które można ustawić tak, by wpuszczały światło niemal jak żaluzje.
Estetyka rolet i żaluzji
W przypadku rolet okiennych zewnętrznych dostępne są różne kolory, które można dopasować do elewacji budynku. Materiał przeważnie pozostaje ten sam. Natomiast żaluzje i rolety wewnętrzne wykonuje się z takich materiałów, że można je świetnie wkomponować we wnętrza. Klasyczne żaluzje są produkowane z aluminium. Sprawdzają się one w biurach i nowoczesnych aranżacjach. Jednak coraz popularniejsze są modele z lamelami wykonanymi z tworzyw sztucznych, drewna lub materiałów skóropodobnych. Lamele drewniane sprawdzają się szczególnie w stylach nawiązujących do natury. Natomiast rolety produkowane są z tkanin wysokiej jakości, które mogą być naturalne (bawełna, len) lub syntetyczne (poliamid, poliester). Występują one w wielu wzorach i kolorach, więc bez problemu wpasowują się w różne style. Oprócz tradycyjnych rolet można nabyć ich wyszukane odmiany, jak np. rolety rzymskie lub weneckie.
Czyszczenie i zabiegi konserwujące
Lamele żaluzji należy regularnie przecierać wilgotną szmatką. Można także używać specjalnych szczotek. Ze względu na to, że osiada się na nich kurz, nie są polecane dla alergików. Rolety często są produkowane z materiałów odpornych na brud. Mimo to można je zaplamić i potrzebują czasem odświeżenia. W pralce wolno prać tylko rolety rzymskie. Pozostałe materiały najczęściej przeciera się wilgotną szmatką. Natomiast rolety i żaluzje zewnętrzne są bardziej narażone na czynniki brudzące. Trzeba je przecierać wilgotną szmatką z delikatnymi środkami czyszczącymi, a także przeprowadzać regularne zabiegi konserwacyjne.